Motor Montu Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Motor Montu Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Mont Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli

Motosiklet kullanmak tamamen bir tutkudur. Mesela hayran olduğumuz motosikletçiler vardır. Özellikle montları ile bizi büyülerler. Motor kullanmak demek aslında özgürlüğe adım atmak demektir. Motor tutkunları kendilerini özgür ve yolların efendisi gibi hissederler. Fakat motor kullanırken de gerekli önlemleri, en önemlisi ise gerekli aksesuarları kullanmak gerekir. Mesele kask, eldiven, mont gibi… Motosiklet kullanırken kullanmanız gereken önemli araç olan motor montları hem deri hem de tekstil malzemesinden üretilmektedir. Kullanıldığı zaman hem sizi soğuktan koruduğu gibi hem de farklı bir tarzı yakalamanızı sağlayacaktır. Özellikle soğuk hava koşullarına hazır olmalı ve montunuzu yanınızdan ayırmamalısınız. Aksi takdirde üşütebilir ve hasta olabilirsiniz. Motor üzerinde arabaların esintilerine maruz kalabileceğinizi unutmayın! Yağmurlu havalarda motor kullanacağınızı da varsayarsak seçeceğiniz mont bu koşullara uygun üretilmiş olmalıdır. Motor kıyafetlerinin birçoğunun mutlaka yağmur suyunu geçirdiğini montunuzu seçerken göz önünde bulundurmalısınız.

Mevsimine Göre Seçim Yapılmalı mı

Uzun gezilere çıkacaksanız 4 mevsim motorları kullanmanızı öneririz. Yazlık montlar soğukta, kışlık olanlar ise sıcakta kullanmak için pek uygun olmuyor. Fakat alacağınız 4 mevsim bir mont hem daha kullanışlı olacak hem de soğuk havalarda içliğini takıp giymenize olanak sağlayacak. Yağmurlu havalarda ise üzerine giyeceğiniz yağmurluk sayesinde ıslanmaktan kurtulacaksınız. Sıcak havalarda ise içliği çıkarıp hava deliklerini açtığınız zaman motorunuzla rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Peki, motor montu alırken nelere dikkat etmeli?

• Soğuk günlerde içinizde kalın bir giyecek olacağını göz önüne almanız gerekiyor. Bu yüzden montunuzu üzerine oturacak şekilde almalısınız.
• Montun dirsek ve omuz korumaları olmasına, koruması gereken yerlerin ise tam üzerine denk gelmesine dikkat etmelisiniz.
• Darbe alacak noktaların dayanıklı olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Cepler, fermuar ve rüzgar koruması gibi…• Montunuzun gece sürüşleri sırasında kolayca fark edilmesini sağlamak için mutlaka reflektör (yansıtıcı) şeridi ya da bantlarına sahip olması gerektiğini unutmayın.
• Seçeceğiniz mont deri ise koruma işlevini arttırmak için kalınlığı en az 1 mm üzerinde olmalıdır.
• Montunuzun havalandırması var mı mutlaka dikkat edin. Özellikle sıcak havalarda motor sürüyorsanız bu havalandırmalar sizi serinletecektir.
• Sürücülerin gece sizi fark etmesi adına siyah montlar yerine beyaz, turuncu, sarı ve kırmızı gibi renkler tercih etmelisiniz.