Posalı Gıdalarla Beslenin

Posalı Gıdalarla Beslenin

Posalı Gıdalarla Beslenin

Posalı yiyeceklerle beslenmek son yıllarda en çok duyduğumuz önerilerden biri hiç kuşkusuz. Posalı gıdaların tok tutma özelliği diyet yapanların çok işine yarıyor. Tabi ki sağlıklı beslenen kişilerin de. Posalı yiyecekler kolesterolü olumlu etkiler, kolon kanserine karşı baskılayıcıdır, bağırsak sisteminin daha çok çalışmasına neden olur.

Vücudumuz için yeterli miktarda posalı yiyecekler yersek bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilerin de artmasına neden oluruz. Posalı besinler suyu tuttukları için mide içinde şişerler ve uzun süre tokluk hissi verirler. Mideyi terk etme süresi de uzun olduğundan tokluk hissi de uzun sürer. Bu anlamda form tutmak isteyenler için de birebirdir. Sık sık acıkanlar için daha fazla posalı yiyecek yemelerini öneriyor doktorlar.

Bol Tahıllı Beslenin

Kabızlık konusunda da oldukça faydalı. Bağırsak sistemine iyi gelerek tuvalete çıkma sayısını artırmaktadır. Kolon kanseri konusunda da oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Kolesterole iyi gelirken diyabet hastaları için de son derece önemli bir beslenme kaynağı. Posalı yiyecek ihtiyacınızı kuru baklagillerden, başta nohut barbunya, mercimek ve kuru fasulyeden karşılayabilirsiniz. Sebze, meyve ve tahıllı ekmekler de posalı yiyecekler arasındadır. Sağlıklı bir posalı beslenme için günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmelisiniz. Kabuğu ile tüketebileceğiniz gıdaları soymanda tüketin. Çiğ yiyebilecek olduklarınızı ise çiğ tüketmekte fayda var. Haftada en az iki kez kurubaklagil yemeye özen gösterin. Tam tahıllı tam buğday ekmeklerinden alın.