Sağlıklı Saçlar İçin Saç Bakım Önerileri

Sağlıklı Saçlar İçin Saç Bakım Önerileri

Uzmanlar saç bakımı için önerileri

Uzmanlar sağlıklı saçlar düzenli olarak bakım yapılması gerektiğini belirtmiştir. Birçok kişinin saclara bakmadığı için yıprandığı gözlenmiştir. Özellikle uzun süre ban edilmemesi, saclara bakılmaması gibi durumlarda saç derisi kuruyor ve kepek gibi istenmeyen şeyler meydana gelebiliyor.

Kısa saç

Uzmanlar erkekler için önerdiği bakımlar arasında en önemli olanını kısa saç olduğunu belirtiyor. Saç uzun olunca bakılması oldukça zorlaşıyor bu yüzden kepek gibi istenmeyen türde olacak cisimlerle karşılaşabiliyoruz. Uzmanlar saç bakımı için mutlaka sacın kısa olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Böylelikle saç bakımı daha kolaylaşacak.

Günlük olarak saç bakımı

Uzman saçın yıkanmasını oldukça önemli olduğunu vurgulamaktadır. Uzun süre banyo etmeyen birey yapılan araştırmalarda kepek oluşumu gözlenmiştir. Özellikle kuru saç problemi yaşayanlar için uzmanlar mutlaka sacın yıkanması gerektiğini belirtmektedir.

Düzleştirici

Uzmanlar günlük olarak sacı düzleştirici den uzak tutulması gerektiğini ve aşırı derecede saça düzleştirici gibi yüksek ısılı aletler kullanılmaması gerektiğini belirtmektedir.

Yüksek ısıdan kaçının

Uzmanlar saçların yüksek ısıya temas edilmemesi gerektiğini belirtmektedir. Duş alırken bile ılık su ile yıkanması gerektiğini önermektedir. Özellikle saç düzleştirici gibi saça zarar çok büyüktür verdiği yüksek ısı yüzünden saçın hemen kırılmasına, dökülmesine, kurumasına neden olmaktadır.

Protein

Uzmanlar proteinin saç için çok önemli olduğunu vurgulamaktadır. Saçı besleyen ve sağlıklı olmasını sağlayan proteindir. Uzmanlar saçtaki keratinin proteinden oluştuğunu belirtmektedir. Proteinin vücutta önemi çok fazla olduğunu belirtmektedir. Uzmanlar özellikle protein türü yiyeceklerin yenilmesi gerektiğini belirtmiştir böylece saç daha sağlıklı olacaktır.

Maske

Uzmanlar her hafta düzenli olarak saça maske yapılmasını önermektedir. Yapılan maske saçtaki nem değerini dengeler ve saça güzel ve sağlıklı olmasını sağlar.

Şapka

Uzmanlar saçı güneş ışınlardan koruma için şapka takılması gerektiğini önermektedir. Böylelikle güneş ışınları saçları kurutmayacak ve nem değeri dengelenmiş olacaktır.

Tarak

Özellikle banyodan çıktıktan sonra uzmanlar saçların taranması gerektiğini belirtmektedir. Böylelikle saç daha temiz ve kepeksiz olmasını sağlayacaktır.