Canvas Tablo Nedir?

Canvas Tablo Nedir?

Ressamların tablo yapmakta kullandıkları tuval bezlerine dijital baskı ile yapılan ürünlere canvas tablo denilmektedir. Buna göre tuvallerde en önemli nokta ise her zaman bezlerin kalitesi olmaktadır ve tuval bezleri üzerine yapılan resimlerin kalitesi için de ilk olarak kaliteli bir tuval bezlerinin seçilmesi oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise yüksek kalitede baskıyla iyi çözünürlükte basılan resimler, 3 cm ve 5 cm olarak kasnaklanarak tablo haline getirilmektedir. Kanvas tablo modelleri kaliteli baskı özelliklerini %100 pamuk olan bezlerden almaktadır ve piyasa da ise sentetik olarak üretilen birçok kanvas tablo baskı ürünleri de yer alarak satılmaktadır. Fakat bu ürünler baskı kaliteli ve görünüm açısından oldukça kalitesiz durmaktadır.

Canvas Baskı Nedir?

İlk olarak canvas tablo ve baskı terimlerini birbirlerinden ayırmak gerekmektedir Kanvas İngilizcede tuval anlamına gelmektedir ve sanat literatüründe ve baskı ürünler piyasada yan yana sıklıkla anılmaktadır. Buna göre orijinal sanat eserlerinin bilgi kısımlarında teknik özellikleri belirtilirken tuval üzerine yapılan yağlı boya, tuval üzerinde akrilik ya da üzerine karışık teknik olarak tarif edildiğini görürsünüz. Dijital baskı makinelerinin gelişmesi ve çok farklı materyaller üzerine baskı yapılabilmesi, tuval bezi türevleri üzerine de baskı yapılabilmeyi mümkün kılmıştır. Bu durumlarda ise tuval bezleri üzerine yapılan baskılar kâğıt türevleri üzerine basımları ifade eden poster kelimesinden ayrıştırmayı zorunlu kılmıştır. Canvas baskı ya da canvas baskı kelimesi böylelikle gündeme gelmiş ve halen kullanımları sürmektedir.

Canvas Baskı Nasıl Hazırlanmaktadır?

Canvas baskı, dijital baskı makinelerinden bez ve türevleri yüzeyler üzerine uygulanan bir çoğaltım sistemleri olarak kullanılmaktadır. Her bir makinenin ise kendine özgü olan mürekkebi vardır ve kullanılacak olan bez yüzeyler bu mürekkebi sabitleyecek kimyasallar ile sıvanmaktadır. Günümüz piyasasında ise canvas tablo modellerinde hem dijital baskı makinelerinin hem de bez materyallerinin birçok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Baskıya hazırlanma görseller dijital baskı makinelerine uygun programlar aracılıkları ile baskı aşamasına geçilmektedir. Baskılar sonuçlandıktan sonra kullanılan materyallerin cinsine göre de kuruma süreleri beklenmektedir. Ayrıca ürünlerde ki fiyat farklılıklarının en önemli nedenlerinden bir tanesi ise kullanılan malzemelerinin farklılıklarıdır.