Modanın Kalbi Hangi Şehir?

Modanın Kalbi Hangi Şehir?

Bazı moda merkezleri, neredeyse her yıl ilk 10 listesinin en üstüne çıkmaktadırlar ve bunlardan birkaçını da New York, Paris, Londra ve benzeri olarak saymaktayız. Bununla birlikte, 2015 için en iyi 10 küresel moda başkentinden bazıları sizi şaşırtabilir çünkü bu moda öncüsü şehirler, bir yıl önce en çok konuşulan endüstri anketinde ilk 10'a bile giremediler. Daha da şaşırtıcı olan, 2016 için İzleme Listesini oluşturan şehirlerinde bunlar olmasıydı. İzleme Listesini açıklamadan önce, Global Language Monitor'ün ilklerine ve bu şehirlerin her zaman listenin önünde olmasının nedenlerine bir göz atalım.

1. Paris

2015 için Paris, dünyanın en iyi moda başkenti olmak için New York"u bir numaralı yerinden etti. Bu şaşırtıcı değil. La Ville Lumiere, dünyanın en iyi 50 moda okuluna ev sahipliği yapıyor: Ecole de la Chambre Sendikası, Istituto Marangoni (ayrıca Milano ve Londra kampüsleri), ESMOD-Paris (dünyanın 15 ülkesinde 23 okul), Paris Koleji Sanat ve Stüdyo Bercot sadece birkaçı. Daha sonra, dünyanın en ünlü moda tasarımcılarından bazıları Fransız - Yves Saint Laurent, Christian Dior, Jean-Paul Gaultier, Karl Lagerfeld, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Coco Chanel, Rene Lacoste ve Christian Louboutin listenin başında. Bunun yanı sıra, dünyanın en büyük moda dergisi (Elle) 1945'te Paris'te yayınlandı ve hala orada genel merkezi var ve dünya çapında 44 farklı versiyonu basılıyor. Son olarak, dünyanın en büyük defilesi yılda iki kez Paris'te kutlanmaktadır - ünlü Paris Moda Haftası. New York Moda Haftası'nın yanı sıra, dünyada başka hiçbir moda etkinliği daha fazla moda telif hakkı çekmiyor. Tabii ki, moda zincirinin zirvesinde olmak Parisli olmak anlamına gelir - hangi bölgede yaşarlarsa yaşasınlar, her zaman çekimlere hazırdır. Dünya ne giydiklerini izlemeyi çok seviyor.

2. New York

New York ilk dört moda başkenti arasındadır ve her zaman da öyle olacaktır, ancak bu şehir en zorlu rakibi olan Paris'e öncülük edemedi. Yine de, ikinci numara asla kötü bir şey değildir ve New York hala her zamankinden daha parlaktır. Hepimiz New York'un her açıdan dünyanın kültür merkezi olduğunu biliyoruz, ancak moda söz konusu olduğunda, dünyanın her köşesindeki her şehir New York&'u takip ediyor - Paris bile bunu kabul edebilir. Paris gibi New York da dünyanın en iyi 50 moda okuluna ev sahipliği yapıyor. Parsons Tasarım Okulu, Moda Teknoloji Enstitüsü (FIT) ve Pratt Institute Tasarım Okulu en ağır vuruculardır. Sonra, dünyanın en ünlü moda tasarımcılarından bazıları New York'ta doğdu, ikamet ediyor veya başka bağları var. Ralph Lauren, Donna Karan, Marc Jacobs, Tory Burch, Jason Wu, Carolina Herrera, Betsey Johnson, Vera Wang, Tom Ford, Anna Sui, Bill Blass, Isaac Mizrahi, Geoffrey Beene ve Narcisco Rodriguez bunlardan sadece birkaçı. Son olarak, bir başka büyük defile ve dünyanın ilk dördü arasında New York Moda Haftası var. Her yıl Şubat ve Eylül aylarında düzenlenen şov, dünden bugüne modadaki en büyük isimleri çekiyor. Etkinlik 1943'ten beri güçlü bir şekilde devam ediyor ve bu da türünün ilk defilesi.