PCR TESTİ NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

PCR TESTİ NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

Koronavirüse ait RNA kodlarının gösterilmesine olanak sağlayan PCR testi, virüslerin kimliğini gösterme amacıyla yapılan bir testir. Vücutta bulunan çok az sayıdaki mikrobun dahi tespit edilmesine olanak sağlayan PCR testi, sektörde moleküler tanı testi olarak da adlandırılır. Vücudun üretmiş olduğu antikorların da belirlenmesine yardımcı olan PCR testi pek çok bakteri, mikrop, parazit ve virüsün tespit edilmesinde kullanılan bir testtir. Bu testte boğaz ve burundan sürüntü örneği alınır. İnce bir çubuk vasıtasıyla gerçekleştirilen işlem çok kısa sürede tamamlanır. Koronavirüse yakalanan ya da taşıyıcı olan kişilerin belirlenmesine olanak sağlayan PCR testi, salgının kontrol altına alınması için önemli bir adımdır.


PCR Testi Kısa Sürede Sonuç Verir

Kısa sürede sonuç vermesi ile oldukça avantajlı olan PCR testi kapsamında kan alınma işlemi olmadığı için de hastalar rahatlıkla test olabilir. Güvenilir test yöntemlerinden bir tanesi olan PCR testi koronavirüs belirtisi göstermeyen ancak taşıyıcı olan kimselerin saptanması için de oldukça avantajlıdır. Koronavirüs belirtileri taşıyan kimselere uygulanabilen bu test üst ve alt solunum yollarından alınan örnekler ile sonuçlandırılır. Onaylı laboratuvarlarda sonucun çıkması ile kişinin sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olunur. Size de PCR testi yaptırmak istiyorsanız bu testin yapılabildiği hastaneleri tercih edebilirsiniz. Yaklaşık olarak 3 saat içerisinde sonuçlanan bu test, yoğunluğa bağlı olarak daha uzun sürelerde de sonuçlandırılabilir.

PCR Testi ile Belirlenen Hastalıklar


Hepatit B, DNA analizi, babalık testleri, kanser araştırmaları, adli tıp, koronavirüs gibi farklı hastalıkların tespitinde kullanılabilen bu test için pozitif demek kişinin enfekte olduğu anlamına gelir. Siz de koronavirüs şüphesiyle sahipseniz PCR testi yaptırarak taşıyıcı mı, hasta mı yoksa sağlıklı mı olduğunuzu kolaylıkla belirleyebilirsiniz.