Huzurevleri Neden Gereklidir?

Huzurevleri Neden Gereklidir?

Huzurevlerinin Kuruluş Amacı Nedir?

Huzurevlerinin kuruluş amaçları belirli bir yaşın üstüne çıkan kişilerin ilgi duydukları bakımı en iyi şekilde almalarını sağlamaktır. Günümüzün sosyo ekonomik koşulları göz önüne alındığında artık çalışan genç nüfusun çok daha fazla olması ile beraber yaşlı olan kişilerin evde çok uzun süre yalnız kalmasına neden olmaktadır. Bakıma ihtiyaç duymasa dahi yaşlı kişilerin her türlü ev kazasına maruz kalma risklerinin çok daha fazla olması, ani kalp krizi ya da tansiyon değişiklikleri gibi müdahale gerektiren durumlarda yalnız kalmalarının riskli bulunması onların sürekli olarak takip edileceği, arkadaşlar edinerek daha keyifli zaman geçirebileceklerigibi kurumlara olan ihtiyaçların artmasında çok önemli rol üstlenmektedir. Artık günümüzde huzur evleri eskisi gibi yaşlı insanların yalnızlığa terk edildiği kurumlar olmanının çok uzağında onların kendilerini çok daha iyi ve sosyal hissedebilecekleri kaliteli bir kurum olma başarısını göstermektedir.

Huzurevinde Yaşam

Huzurevinde günlük yaşam tamamen seçilen huzurevine bağlıdır. Çünkü kurumsal kimlik kazanan ve bu alanda verdiği hizmeti her zaman bir adım ileriye taşımaya çalışan huzurevlerinin sunduğu sosyal hizmetler çok daha fazladır ve bu da günlük yaşamın çok daha canlı ve eğlenceli olmasını sağlamaktadır. Örneğin bazı huzur evlerinde botanik bahçeleri kurularak toprağa meraklı yaşlıların bu meraklarını zevkli bir hobiye döndürmesine imkan sağlanırken yine bazı huzurevleri kendi musiki gruplarını kurarak müzikle iç içe yaşayan ve yaşlılık döneminde de buna devam etmek isteyen misafirlerine gerekli imkanları sunmaktadır. Diğer huzurevleri ile anlaşarak onlara konserler verilmesini sağlayan bu huzur evlerinde kalan kişiler zamanın nasıl geçtiğini anlamadan hayatlarının son demlerini kendilerini mutlu ve önemli hissederek yaşama fırsatı bulmaktadır.

Huzurevi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kendiniz ya da sevdikleriniz için hayatınıza yeni bir başlangıç yapmak için huzurevine kayıt olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey ilgili kurumu ziyaret ederek bir ön görüşme yapmanızdır. Bu görüşme esnasında kurum yetkilileri size hem huzurevler hakkında bilgi verecek hem de başvurunuzu nasıl tamamlayacağınız konusunda yardımcı olacaktır. Sizden talep edilen evrak ve belgeleri tamamlamanızın ardından ilgili huzurevine kayıt işleminiz tamamlanır ve yeni yuvanızda yaşamınızı sürdürmeye devam edersiniz.

www.nezihhuzurevi.com