Notebook Bilgisayarlar

Notebook Bilgisayarlar

Notebook, kolay bir şekilde taşınabilen, batarya ya da prizden aldığı elektrik ile çalışabilen kişisel kullanım bilgisayarlarıdır. En temel özelliği ise hafif olmaları ve rahatlıkla bir çanta içerisinde taşınabilir olmalarıdır. Masaüstü bilgisayarlar ve diğer bilgisayarlarla karşılaştırıldığında, flat panelli ekran teknolojileri kullanıldığı görülmektedir. Bu nedenle, notebook bilgisayarların ekran kalitesi büyük ölçüde değişim göstermektedir.

Notebook ile Laptop Arasındaki Farklar

Geçen yıllar içinde değişen teknolojik gereksinimler nedeniyle laptop bilgisayarlar ağırlaşmıştır. Bu nedenle de orijinal tasarım amacının ötesine geçmeye başlamıştır. Bu nedenle, daha iyi performans sağlayabilseler de, notebooklar kadar hafif ve tasarım olarak ince değildirler. Laptoplarda donanıma daha fazla önem verilmektedir. Bu durum nedeniyle güçlü donanımlar kullanılmasından ötürü bu tür bilgisayarların boyutları ve ağırlıkları her geçen gün artış göstermektedir.

  • Laptopların klavyeleri daha fonksiyonel ve de büyüktür. Notebook ise daha küçük ve sade klavyelere sahiptir.
  • Aynı zamanda performans odaklı olmalarından ötürü Notebook’a göre çok daha fazla pil tüketen Laptoplara nazaran notebooklar daha uzun süre pil tüketimi yapmaktadırlar.

Doğru Notebook Seçimi Nasıl Yapılır?

Almak istediğiniz ürünü hangi amaçla kullanacağınız bu konuda önemli bir kriterdir. Dokunmatik ekran özelliği olması tercihiniz mi ya da oyun için mi yoksa internet için mi tercih ettiğinize göre bir seçim yapmanız tavsiye edilmektedir. İşlemci, ekran kartı ya da ram gibi özelliklerine bakmak da kullanım alanına göre bir tercih yapmanıza yardımcı olacaktır. Daha uzun pil ömrüne ve taşınabilirlik sizin için önemliyse daha iyi taşınabilirliğe sahip, hafif ürünleri seçmeniz önerilmektedir. Pek çok markanın birbirinden farklı notebook modellerine ulaşmak için internet sayfaları üzerindeki ilgili online mağazaları kullanmanız size oldukça yardımcı olacaktır. Fiyat performans açısından en kaliteli ürünleri bulabileceğiniz bu mağazalar ile tüm gereksinimlerinizi karşılayabilirsiniz.