Eşanjör

Eşanjör

Eşanjör Sınıfları

Eşanjör temel olarak iki akışkan arasından ısı transferinin yapılmasını sağlar. Eşanjörün esas olarak sahip olduğu ayırt edici özellik ise sıvı yada gaz halinde olan iki akışkanın arasında olan ısı transferini gerçekleştirirken maddelerin birbirine karışmasını engellemesidir. Isı değişimini ısıtma, soğutma olarak yapıldığı gibi iki yönlü olarak da yapılabilir. Eşanjörlerin içinde kullanılan ısı transfer yüzeyleri ya da plakalar akışkanları birbirinden ayırdığı gibi ısının bir akışkandan diğerine aktarılmasını sağlamaktadır. Ayrıca bir akışkanın bir ısı değiştirici ile uygun olup olmadığı, kullanılan ısı değiştiricinin tipine bağlı olduğu gibi var olan malzemelere de bağlıdır. Daha fazla detaylı bilgi için firmamızın internet sitesini https://www.vefaheat.com/esanjorler/ ziyaret edebilir ve iletişime geçebilirsiniz.

Eşanjörlerin Kullanım Alanları ve Fiyatları

Eşanjör sınıfları üç sınıfa ayrılmaktadır.

  • Plakalı eşanjörler
  • Borulu tip eşanjörler
  • Lehimli eşanjörler.
  • Bu üç sınıftan başka özel uygulama eşanjörleri de bulunmaktadır. Özel uygulama eşanjörlerine örnek olarak platecoil eşanjörler, econocoil eşanjörler, spiral eşanjörler verilebilir.

Sınıflara plakalı, borulu ve lehimli olarak eşanjörlerin kullanım alanları da farklılık gösterir. Eşanjörlerin kullanım alanları ve fiyatları da doğal olarak farklılık göstermesi de son derece normaldir. Gelelim eşanjörlerin kullanım alanları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Eşanjörler gündelik hayatımızda karşımıza çıkabileceği gibi genellikle endüstri alanında kullanılır. Endüstri kullanım alanlarına örnek verecek olursak, iklimlendirme sistemleri, proses, petrokimya, enerji santralleri, gemi inşa, gıda ve kağıt endüstrisi verilebilir. Gündelik hayatımızda karşımıza çıkan eşanjörlerin kullanıldığı alanlara örnek verecek olursak, araba radyatörleri, kombiler, split klimalar gibi birçok endüstriyel ürünün içinde karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle de eşanjör teknolojisi her gün bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Eşanjör fiyatları ise kullanıldıkları yere ve sınıflarına göre farklılık gösteren ürünlerdir.