Geoteknik Rapor

Geoteknik Rapor

Zemin İncelenmesi ve Raporlanması

Geoteknik rapor bir zeminin incelenerek incelemeye bağlı elde edilen bilgileri analiz etmek suretiyle zeminin fiziki özelliklerini, jeolojik özelliklerini, seçmek özelliklerini, mekanik özelliklerini, zeminin kimyasal özelliklerini, inşa edilecek yapının özelliklerini ilişkilendirilerek analiz etti raporlamalardır. Geoteknik raporlar bir zeminin her yönden ele alınarak incelenmesi sonucu ortaya çıkarılır. Her türlü özelliğinin ele alınması üzerine kurulacak olan yapının sağlamlığı ve ilerleyen dönemlerde farklı problemi yaşanmaması için gereklidir. Geoteknik programlarına ulaşmak için https://istinatduvari.com/tag/geoteknik-rapor-yazilimi adresinden firmamıza ulaşabilirsiniz. Diğer teknik raporlar genel itibarıyla mühendisler tarafından hazırlanmaktadır.

Geoteknik Rapor programı

Bir yapının plan aşamasında teknik rapor hazırlanarak geoteknik rapora göre tasarlanması gerekmektedir. Geoteknik rapor zemin etüdünden beslenmektedir. Zemin etüdünde incelenmekte olan alanlar;

  • İnşası yapılacak olan yapının mimari ve mühendislik özellikleri
  • Yapının yapılmak istenen bölgede bulunan sismik titreşimden ve deprem riskleri
  • İklim özellikleri ve çevre özellikleri ile ilgili durumlar
  • Toprağın kimyasal özellikleri
  • Yeraltı suları
  • Toprak geçirgenliği ve toprağın yapısı gibi özellikler
  • Yapının yapılacağı alandaki yakın konut veya işletmeler

Zemin etüdü alanına giren daha birçok seçeneğin sıralanması mümkündür. Genel itibarıyla bir yapının yapılacağı alanın A'dan Z'ye tüm özellikleri araştırılmaktadır. Bu araştırmalar neticesinde yapılmak istenen binada mimari ve mühendislik özellikler alanın özelliklerini ve kapasitesine göre şekillendirmektedir. Dolayısıyla sağlam ve alanına uygun bir yapının inşası geoteknik rapora bağlıdır. Geoteknik rapor günümüzde programlar yardımıyla daha kolay hazırlanabilmektedir. Firmamız tarafından geliştirilmiş yazılımlar sayesinde en kapsamlı geoteknik rapor uygulamalarına ulaşmanız mümkündür. Böylece sizlerde günlerce sürecek geoteknik raporlarınızı yalnızca dakikalar içerisinde hazırlama fırsatı elde edebilirsiniz. Üstelik alanında sunmuş olduğu fonksiyonlara rağmen en uygun fiyatlı program olma özelliği ile!