CNC Nasıl Çalışır?

CNC Nasıl Çalışır?

Her bir işlemi gerçekleştirmek için CNC makineleri belirli şekillerde hareket etmeli ve operasyon türüne bağlı olarak, CNC makineleri bir dizi eksen boyunca doğrusal veya döner bir şekilde hareket etmelidir. Robotik kollara sahip olanlar gibi bazı makineler, karmaşık hareketi sağlamak için beş veya daha fazla eksene sahip olabilir. Beş eksenli bir makinede 180 derece dönmeye izin veren üç doğrusal eksen ve iki döner eksen bulunabilir. Aşağıda ise standart ve mini cnc makinelerinin detaylarını sizinle paylaştık.

Standart CNC Makineleri

Tipik bir CNC makinesi, hareketini kontrol etmek için dikkatle programlanmış yazılıma dayanır. Makineler çok çeşitli görevlere uyum sağlamak için kolayca yeniden programlanabildiğinden, hemen hemen her işlem CNC yazılımı kullanılarak çalıştırılabilir. Geri bildirim sistemi, üreticilerin ilerlemeyi izlemesini ve ekipmanı hatalara neden olabilecek kusurlar açısından izlemesini sağlar.

Mini CNC Makineleri

CNC makineleri üretiminde uzmanlaşmış şirketler genellikle daha küçük, hafif makinelerden oluşan bir masaüstü serisi sunar. Mini CNC makineleri, daha yavaş ve daha az hassas olmasına rağmen, plastik ve köpük gibi yumuşak malzemeleri iyi işler. Mini serisinde bulunan makineler daha büyük endüstri standardına benzemektedir, ancak boyutları ve ağırlıkları onları küçük uygulamalara daha uygun hale getirir. Örneğin, iki ekseni olan ve çapı altı inçe kadar olan parçaları işleyebilen küçük bir torna tezgahı, takı ve kalıp yapımı için yararlı olacaktır. Çok kapsamlı ve büyük ölçekli bir üretimdense kısıtlı bir üretim yapıyorsanız Mini CNC tam size göre.