Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik Nedir?

Bilişim sistemleri içerisinde insanlarla veyahut kurumlar arasında kurduğumuz iletişimin, entegrasyonun, yaşamın maddi ve manevi bütün varlıkların hatta elektronik ortam üzerindeki verilerimizin ve bilgilerimizin güvenliğinin ve gizliliğinin korunmasına siber güvenlik adı verilmektedir. Bulunduğumuz teknoloji çağı içerisinde hayatımızın çok büyük bir kısmını dijital ortamlarda yaşamaya başlamış bulunmaktayız. Birey olarak bu platformları kullanmanın yanı sıra devletler, kamu kurum ve kuruluşları, sosyal platformlar, tüm özel şirketler sanal dünya üzerinden hizmetler vermekte veyahut verdikleri hizmetleri tanıtmaktadırlar. Siber güvenliğin3 ana unsuru bulunmaktadır. Bunlar;

  • İnsan,
  • Süreç,
  • Teknoloji.

Siber Güvenlik Unsurları

İnsan: Her çalışanın, siber tehditleri önlemek ve azaltmaktaki rolünün farkında olması gerekmektedir. Uzman siber güvenlik personeli oluşabilecek siber saldırıların azaltılması ve bunlara geri dönüş sağlanması için en son uygulamalar ve niteliklerden haberdar olmalıdır. İnternet üzerinden yapılan tüm işlemlerde dikkatli olmak gerekir. Mail gibi kanallar kullanılarak insanların dikkatsizliği hedeflenerek saldırılar yapılmaktadır.

Süreç: Değişen ve gelişen teknoloji ve dijital platformların çeşitliliği ile birlikte siber tehditler ve saldırılar da hızla değişiklik göstermektedir. Bu sebeple süreçlerin kendilerine uyum sağlayabilmesi için sürekli olarak gözden geçirilmeleri gerekir.

Teknoloji: Kurum ve kuruluşların karşı karşıya olduğu siber tehditleri tanımlamak ve hangi kontrolleri uygulanacağınıza ve hangi teknolojileri yapmanız gerektiğini kontrol etmelisiniz. Risk değerlendirmeniz ve raporlamanız ardından uygun teknolojiler uygulanmaya başlanabilir.

Siber Güvenlikte Tehdit Çeşitleri

Bilgi ve verileri tehditlere karşı koruyabilmek için gerekli önlemleri almak oldukça önemlidir. Peki siber güvenlikte tehdit türleri nelerdir?

  • Ransomware,
  • Sosyal Mühendislik,
  • Malware,
  • Kimlik avı (Pnıshıng)

Siber güvenlik tehditleri karşısında önleminizi alabilmek için internet sayfaları üzerindeki ilgili online adresleri inceleyebilir ve burada bulunan hizmetlerden ihtiyacınız olanı seçerek kolaylıkla yararlanabilirsiniz.