Nyy Kablo

Nyy Kablo

Nyy Kablo modelleri; elektrik akımı iletiminde kullanılan üzeri yalıtkan bir madde ile kaplı metalik iletken tel ya da tellerden ibarettir. En kaliteli Nyy kablolar sayfalarında sergilenmektedir. Bir veya daha fazla telden oluşur ve bu tellerin dış yüzeyi yalıtıcı bir maddeyle kaplanarak tasarlanır. İçinde bulunan akım iletkenleri, bakır veya alüminyum tellerden tasarlanabilir. Yanı sıra tek tel ya da daha ince örülmüş tellerden tasarlanan örgü şeklinde olabilir. Eş miktarda akımı taşıyabilmesi için alüminyum içerikli olanların bakır cinslerine oranla 1/2 çap büyük olması gerekir. Sonuç olarak yer problemi olan noktalarda bakır kablo kullanılması gerekir.

Kablolar kullanılan malzemenin cinsine göre kendi içinde;

1 - Alüminyum iletkenli kablolar
2 - Bakır iletkenli kablolar olarak ikiye ayrılır.

Yanı sıra kullanılış amaçlarına göre de;

1 - Kuvvetli akım kabloları
2 - Zayıf akım kabloları olarak iki gruba ayrılır.

Bu özellikteki kablolardan Tek damarlı NYY kablolar birden fazla olduğunda asla çelik boru içinden geçirilmemelidir. Zira kısa sürede kondansatör etkisi yaprak izolasyonu eritebilir. Yine yeraltına döşenecek kablolar, sürtünme tahribatından ötürü beton malzemelerden geçirilmemeli, plastik malzemeden geçirilmelidir.

NYY Kullanım Alanları Nelerdir?

NYY kablolar; Şebeke aydınlatma - güç dağıtım kablosu olarak kullanılabilen kablo çeşididir. Mekanik zorlamaların olmadığı, dahili – harici - toprak altı - kablo kanalında kullanılabilir. NYY Kablo yapıları tek damarlılarda; 1.5-10 mm2’ye kadar tek tellidir. 10 mm2 den 300 mm2’ye kadar çok tellidir. NYY kablolar, yalıtkan kılıfla yalıtılarak ve üzerine dış kılıf geçirilerek tasarlanır. 2-4 damarlılar NYY kablolar, 10 mm2’ye kadar tek tellidir. 10mm2’den büyük kesit NYY ler çok tellidir. Birbirine burulmuş damarlar ortak kılıflıdır, üzerinde siyah renkli dış kılıf bulunur.